ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

چگونه از لباس‌هایتان مراقبت کنید

۴۲۳c23827096d15f6a3f90fd1a691b32

لباس هم مانند لذت‌های سرمست کننده دیگر زندگی، تا ابد پایدار نخواهد ماند. پارچه نازک می‌شود. فلز کدر می‌شود. درزها می‌شکافند. هرچه زودتر این امر را بپذیرید، زودتر می‌توانید از بین رفتن لباس‌های موردعلاقه‌تان را به تأخیر بیندازید.

.

پس با توجه به تم «خودت را جمع کن» این ماه، من با نه متخصص مختلف در زمینه مد از متخصصان لباس‌زیر گرفته تا طراحان سطح بالا درباره روش این کار صحبت کرده‌ام.

بهتر است با نگه‌داری از پارچه شروع کنیم:

۱.ابریشم

شال ابریشمی برند گوچی، پیراهن لَخت برند سنت لورنت

ابریشم به اشکال مختلف (شیفون، ساتن، زربافت، کرپ) دیده می‌شود اما برای تمیز کردن آن تنها باید یک‌چیز را در نظر داشته باشید: شستشو با دست یا خشک‌شویی. سیستم‌های خانگی برای چنین پارچه‌های ظریفی نامناسب هستند و مطمئناً موجب آب رفتن و چروک شدن آن‌ها و درنتیجه خون گریه کردن شما می‌شوند!

اصرار دارید که حتماً خودتان آن‌ها را بشویید؟ هارجیت تیارا خوسا، یکی از مؤسسان THII، خط تولید انگلیسی متخصص تولید پارچه‌های لوکس، می‌گوید: «می‌توانید آن‌ها را با دست در آب سر و با مقدار کمی مایع لباسشویی بشویید اما نباید از پاک‌کننده‌های حاوی آنزیم استفاده کنید زیرا به پارچه آسیب می‌رسانند. برای خشک‌کردن آن‌ها، لباس را در حوله‌ای لوله کنید تا آب آن کشیده شود اما هرگز آن‌ها را نچلانید یا مچاله نکنید. این کار موجب می‌شود که لباس شکل خود را از دست بدهد و کش بیاید. ابریشم به حرارت حساس است پس اگر می‌خواهید بعداً آن را اتو کنید باید با کمترین حرارت باشد.»
(نمی‌دانید که ماده شستشویتان آنزیم دارد یا نه؟ در قسمت مواد تشکیل‌دهنده به دنبال پروتئاز، آمیلاز، بتاماناناز و پکتیناز باشید)

۲.بافتنی‌های سنگین

پلیور برند هنسلی

به‌غیراز تفاوت‌های زیبایی، نکات مربوط به نگهداری و مراقبت از بافتنی‌های سنگین مانند پارچه‌های ظریف است. خوسا می‌گوید: «آن را درون سینک با آب سرد بشویید. برای خشک شدن همیشه باید آن را رها کنید تا خودش به‌تدریج خشک شود، درست مانند ابریشم. بافتنی را درون حوله مانند سوشی لوله کنید یا روی سطح صاف خشک‌کنید. آن را روی سطح صاف نگه‌دارید یا تا کنید. چوب‌لباسی، شکل پلیور را از بین می‌برد.»

 ۳.خز

پالتوی خز مصنوعی برند استلا مک‌کارتنی

آن‌ها را خشک‌شویی کنید. اما اگر وقت یا حوصله نداشتید، چه؟

اگر کمی سس بلونیز روی آستین پالتوی وینتج مادربزرگتان ریخت، ملانیز رید، یکی از مؤسسان و طراح برند آی ویتید فور یو، راه‌حل خوبی برایتان دارد: «با استفاده از مسواکی قدیمی، غذا را از روی پارچه پاک‌کنید. سپس، با استفاده از کمی روغن اکالیپتوس همراه با پارچه‌ای که در آب گرم خیس خورده، لکه را کاملاً از بین ببرید.»

جی. پاپا از برند جیلیان پاپا می‌گوید: «در پایان فصل سرما، خز را در کاورهای مخصوص نگهداری خز بگذارید – پلاستیکی نباشد زیرا موها را خشک می‌کند. و آن را در مکان خشک و خنکی در کمد نگه‌دارید، جایی که بید نزند.»

۴.جین

جین وینتیج لیوایز

کلوئی لانسدیل، مؤسس برند ام.آی.اچ.، می‌گوید: «زیبایی جین این است که پس از چند بار پوشیدن ظاهر بهتری پیدا می‌کند. پس می‌توانید به‌طور منظم آن را نشویید. اما حس جین تازه شسته شده هم بسیار خوب است. من همیشه آن را با آب سرد حداکثر ۳۰ درجه می‌شویم و مقدار بسیار کمی هم از ماده شوینده استفاده می‌کنم. حرارت و صابون زیاد، رنگ و بافت فیبرهای طبیعی را از بین می‌برد و ممکن است به کشش طبیعی پارچه آسیب برساند. و همیشه بگذارید تا خودش در هوا خشک شود؛ حرارت خشک‌کن عمر جین را کاهش می‌دهد.» کل این پروسه باید حداقل بک بار قبل از باز کردن سجاف جین انجام شود. «زیرا جین پس از شسته شدن در ماشین لباسشویی کمی آب می‌رود و با باز کردن سجاف اندازه آن مناسب خواهد شد.»

جین وینتج و جین خام، هر دو حساس‌تر هستند و حالت کشش کمتری دارند پس بهتر است استفاده از آب را فراموش کنید. پاپا پیشنهاد می‌کند که جین خود را در فریزر بگذارید: «هوای بسیار سرد باکتری‌ها را از بین می‌برد و تن‌خور خود را در طول زمان به‌طور طبیعی حفظ می‌کند.»

جنی آلتمن، متخصص استایل و تن‌خور لباس‌زیر می‌گوید: «کلید افزایش عمر لباس‌های زیر این است که لباس‌های موردعلاقه‌تان را بیش‌ازحد نپوشید. اگر عاشق یکی از لباس‌های زیرتان هستید، دو تا از آن بخرید. بدین‌صورت می‌توانید یکی در میان آن‌ها را بپوشید و شش ماه کامل از آن‌ها استفاده کنید. یک لباس زیر که هرروز پوشیده می‌شود، به‌سختی یک ماه دوام می‌آورد!» همچنین باید آن‌ها را با دست بشویید. «لباس‌زیرهایی که از جنس نخ محکم هستند در ماشین لباسشویی و خشک‌کن دوام می‌آورند (فقط آن‌ها را در کیسه توری شستشوی لباس‌زیر قرار دهید)، اما لباس‌زیرهای دارای فنر، کاپ‌های پلاستیکی یا پارچه‌های ظریف را باید با دست بشویید. این کار را در سینک با لباس‌زیرهای همرنگ، آب خنک و مواد شوینده ملایم بشویید؛ با رنگ‌های روشن شروع کنید و درنهایت رنگ‌های تیره را بشویید تا رنگ لباس‌زیرهای تیره به لباس‌زیرهای کرم و سفید پس ندهد. و خشک‌کن عامل قتل لباس‌زیر است. هرگز از آن‌ها استفاده نکنید. در عوض آن‌ها را به‌آرامی و تک‌تک فشار دهید تا آب آن‌ها کشیده شود و برای خشک شدن آن‌ها را آویزان کنید.»

حال نوبت اکسسوری­هاست!

۱.کفش

دربی و کفش پشت‌باز (مول) درایز فان نوتن

اگر مرتب آن را در محفظه قرار دهید و تخت آن را عوض کنید، دلیلی ندارد که بهترین کفشتان روزی در کمد نوه‌تان قرار نگیرد. ایزا تاپیا، طراح کفش، معتقد است: «این روند با پیشگیری آغاز می‌شود. پیشنهاد می‌کنم برای اینکه شکل کفش برای مدتی طولانی شق‌ورق و نو بماند، قبل از اینکه زیاد از آن استفاده کنید، تخت آن را عوض کنید. این کار خصوصاً برای کفش‌هایی که نوک تیز دارند اهمیت دارد.

اگر از کفشی استفاده نمی‌کنید، آن را همراه با دستمال‌کاغذی در جعبه اصلی خود یا جعبه محکم پلاستیکی قرار دهید. در مسافرت، هر یک از کفش‌ها را در کیسه نخی مخصوص کفش قرار دهید و داخل آن‌ها را با کاغذ پر کنید تا شکل آن‌ها حفظ شود.»اسپری‌های محافظ هم برای کاهش لکه و ساییدگی تأثیر بسزایی دارند. تاپیا می‌گوید: «من اسپری‌های جیر و چرم نیک‌وکس را ترجیح می‌دهم زیرا خاصیت ضد آب دارند.»

در مورد کاهش آسیب: «ابتدا مشخص کنید که چرم کفش پرداخت‌شده است یا پرداخت‌نشده نحوه تمیز کردن آن‌ها متفاوت است. اگر پرداخت‌شده است (که اکثر چرم‌ها هستند)، غبار را با استفاده از برس یا مسواک بتکانید و پارچه‌ای تمیز و خشک را روی سطح آن بکشید. پارچه را کمی مرطوب کنید و دوباره در جهت گره‌های چرم روی آن بکشید. کفش را به‌صورت آویزان قرار دهید تا کاملاً خشک شود و شکل خود را از دست ندهد. سپس با واکس چرب همرنگ رویان را برق بیندازید.»
اما اگر کفش جیر بود…
«برس کشیدن کلید نگهداری از آن است! برای اینکه به نرمی گردوغبار را از روی آن بتکانید از برس موی طبیعی مخصوص جیر استفاده کنید اما برس را به جلو و عقب روی آن نکشید! در عوض، مکرراً به یک‌جهت برس بزنید. سپس، لایه‌ای از محافظ جیر روی آن اسپری کنید تا بعداً لکه‌ای روی آن نیفتد.»

۲.کیف

کیف دایره‌ای برند منصور گاوریل، کوله‌پشتی برند آنیا هیندمارش

باوجوداینکه بسیاری از کیف‌های چرمی نسبتاً محکم و در برابر ساییدگی و خراش مقاوم هستند اما کیف‌های جیر مانند کفش‌های جیر به برس نیاز دارند. کلر وی‌وی‌یر، طراح برند کلر وی.، می‌گوید: «این کار واقعاً طول عمر کیف جیر یا نوبوک شما را افزایش می‌دهد. همراه با پاک‌کننده مخصوص جیر، نواقص و خراشیدگی‌های کیف را از بین می‌برد و آن را مثل اولش، نو می‌کند.»

۳.زیورآلات

گوشواره‌های زنجیری طلای برند آنلیز مایکلسون، گوشواره‌های آویزان پرتقالی برند دولچ اند گابانا، گوشواره‌های حلقه‌­ای برند ماریا تاش

آن اسپنس، طراح برند شی‌بی معتقد است که تقریباً همه زیورآلات را می‌توان با وسایلی که در خانه دارید تعمیر کنید، مثلاً پاک‌کن: «برای از بین بردن کدری و لک طلا از آن استفاده کنید اما به‌آرامی!»

خمیردندان: «برای برق انداختن زیورآلات نقره استرلینگ که کدر یا تیره شده‌اند.»

انبردست دم‌باریک: «می‌توانید برای محکم کردن حلقه‌های اتصال تکه‌ها یا تعمیر قلاب‌ها از آن استفاده کنید بهتر از استفاده از دندان است!»

سرکه سفید: «آن را با روغن درخت چای مخلوط کنید و الماس‌های کثیف را با آن تمیز کنید (یک‌شب روی آن بماند). سپس با پارچه‌ای تمیز آن را جلا دهید یا قبل از جلا دادن از جوش‌شیرین استفاده کنید سپس در آب بشویید.»

۴.عینک

عینک آفتابی برند گرت لایت و کلر وی.

نیل بلومنتال و دیوید گیلبوآ، دو تن از مؤسسان برند واربی پارکر می‌گویند: «قاب‌ها بیرون از محفظه نرم و مناسب خود بسیار آسیب‌پذیر هستند. شاید خراشیده شوند، بیفتند یا سگی آن‌ها را بجود! اما می‌توان از این اتفاق جلوگیری کرد. هر زمان که فرصت داشتید، قاب عینک را با دستمال مخصوص عدسی عینک تمیز کنید این دستمال‌ها برای همین طراحی شده‌اند. اگر خیلی کثیف هستند می‌توانید از آب گرم و صابون دست یا صابون ظرف­شویی استفاده کنید. هرگز از آب داغ استفاده نکنید. و همیشه آن را از قسمت پل روی بینی نگه‌دارید نه دسته‌ها. این کار فشار کمتری به قاب وارد می‌کند و احتمال ضعیف شدن و یا شکستن آن را کاهش می‌دهد.»

بالاخره برق انداختن، تمیز کردن و ن کردن وسایلتان تمام شد. حالا باید به فکر برق انداختن ذهن و روحتان باشید!

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .