"/> پنج زن تاثیرگذار در دنیا | مجله اینترنتی مد و پوشاک

ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

پنج زن تاثیرگذار در دنیا

b3404be4ce8e34f9427382fa15263dea

امروزه شاهدیم که شمار رو به افزایش زنان جوانی درهمه زمینه ها از حوزه های هنری گرفته تا اجتماعی و… در تلاشند، تا تغییرات مثبت ایجاد کنند. ما از راه های گوناگون از جمله هنر و یا آگاهی به سرنوشت آنها از طریق فعالیت های خودشان، با اینگونه زنان آشنا می شویم. در ادامه به پنج زن برجسته زیر ۲۵ ساله می پردازیم، که دارند از راه های گوناگون دنیا را تغییر می دهند.

.

 

ملاله یوسف‌زی – Malala Yousafzai

او که در جهان چهره ای شناخته شده به شمار می رود، در حوزه حقوق بشر فعالیت می کند، و برای تحصیلات زنان پویش (کمپین) به راه می اندازد. ملاله فعالیت را در سن ۱۱ سالگی، با نام مستعار، و با وبلاگ نویسی برای بی بی سی آغاز کرد. او در مورد چگونگی زندگی زیر سلطه طالبان می نوشت. در نوامبر ۲۰۰۷ مینگورا شهر کوچک محل اقامت ملاله در دره سوات به دست طالبان افتاد. وی در آن هنگام در مدرسه دخترانه خوشحال درس می خواند. پایداری و شهامتش در هواداری از تحصیلات دختران در این ناحیه شمال غربی پاکستان، به ویژه از آن رو که طالبان درس خواندن آنها را ممنوع کرده بودند، سبب شد نامش بر سر زبان ها بیفتد.

او در ۱۵ سالگی هدف شلیک سه گلوله مردی مسلح قرار گرفت، که یکی از آنها به سرش اصابت کرد. اما سرانجام از آسیب های بسیار خطرناک این حمله جان سالم به در برد. ماجراها و روش زندگی ملاله برایش دستاوردهای بزرگی هم داشته اند. از جمله اینکه کم سن و سال ترین فردی است که تاکنون موفق شده، جایزه معتبر نوبل را به دست بیاورد. بنیاد موسوم به ملاله که وی یکی از دو بنیانگذارش است، از جمله در سراسر جهان برای تحصیلات دختران فعالیت دارد.


اما واتسون – Emma Watson

اما واتسون، ۲۵ ساله، انگلیسی، بازیگر و مدل، می باشد. اما در چند سال اخیر با فعالیت در حوزه امور زنان موجی بزرگ در جهان به راه انداخته است. وی که درعین حال سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد می باشد، به برپایی پویش او برای او (در انگلیسی اولی ضمیر مذکر، و دومی مونث) کمک کرده، که مردان را در مساله برابری جنسیتی دخیل نموده است. سخنرانی معروفش در سپتامبر ۲۰۱۴ در سازمان مورد اشاره نظر بسیاری از مردم جهان را به خود جلب کرد. ملاله یوسف زی نیز به اما واتسون گفت پس از شنیدن آن سخنرانی تصمیم گرفت، خود را فمنیست بخواند.


مارینا کیگان – Marina Keegan

این روزنامه نگار، نویسنده و نمایشنامه نویس آمریکایی، در سال ۱۹۸۹ به دنیا آمد، و در ۲۰۱۲ یعنی ۲۲ سالگی در یک تصادف جان خود را از دست داد. این رخداد اندوهبار تنها پنج روز پس از آن پیش آمد، که وی دوره درس خواندن در دانشگاه ییل را به پایان رسانده بود.

نمایشنامه هیولای مطلوبیت به قلم وی، در واقع آینه تمام نمای دیدگاه اجتماعی اش می باشد. او در مقاله خود زیر نام حتی کنگر فرنگی/ آرتیشوها هم دچار تردید می شوند، به شمار زیاد جوانان فارغ التحصیلی اشاره کرد، که وارد حوزه مالی و مشاوره می شوند، بدون اینکه کارشان برای کسی سودمند باشد، و یا خودشان به کاری که انجام می دهند، علاقه ای داشته باشند.

مجموعه آثار به جا مانده از وی در کتابی زیر نام ضد تنهایی به چاپ رسید، و به سرعت عنوان پرفروش ترین لیست نیویورک تایمز را به خود اختصاص داد.


رینله هارپر – Rinelle Harper

نام این نوجوان اهل وینی پگ به ناخوشایندترین دلیل بر سر زبان ها افتاد. زیرا در سال ۲۰۱۴ فردی به او حمله کرد، به شکلی بسیار بد کتکش زد، و سپس همان جا رهایش نمود، تا بمیرد. ولی دخترک در حالی با شهامت و سینه خیز خود را از رودخانه بیرون کشید، که دیگر رمقی برایش باقی نمانده بود. بااینهمه خوشبختانه کاملا بهبود یافت. سرنوشت او سبب گردید، که مساله امنیت زنان اقوام نخستین در سطح ملی به گفتمان روز تبدیل شود. وی اینک خود را نه یک قربانی، که مسوول تغییر وضعیت موجود اینگونه زنان، می داند. به همین سبب ماجرایش را برای مخاطبان گوناگون از جمله مجلس شورای ویژه روسای اقوام نخستین، و جمعیتی ۱۶ هزار نفره در روز منی توبا نقل کرده است.


شما المزروعی – Shamma Al Mazrui

او در دوران دانشجویی در فعالیت های گوناگون حضور داشت. کمااینکه از جمله یکی از بنیانگذاران موسسه النهده بود، که برای اطلاع رسانی در مورد تساوی اجتماعی فعالیت می کرد. این خانم فردی اهل پژوهش است، که تاکنون تحقیقات گسترده ای انجام داده است. از جمله در این مورد پژوهش کرده که چرا برغم آن که زنان امارات متحده عربی به تحصیلات مناسب دسترسی دارند، اما میزان بیکاری در میان آنها بیش از مردان می باشد؟

وی در ۲۲ سالگی به عنوان وزیر امور جوانان، و رییس شورای جوانان امارات متحده عربی انتخاب شد.

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .