ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

پتک‌ فيليپ زمانی معتبر

۲۶fdc8bcfe874d68b945cfc55e1c7548
پتک‌ فيليپ “Patek Philippe ” يک شرکت سوييسی سازنده‌ ساعت‌های مچی لوکس مستقر در منطقه‌ پلان‌لِزوت شهر ژُنِو است. اين شرکت در سال ۱۸۵۱ با شراکت دو ساعت‌ساز به نام‌های آنتونی پتک و آدرين فيليپ برپا شد.

.

آنتونی پتک لهستانی در سال ۱۸۳۹ کار ساختن ساعت‌های جيبی را به همراه شريک لهستانی خود فرَنتيژِک چَپِک در ژنو آغاز کرد. آن‌ها در سال ۱۸۴۴ از هم جدا شدند و يک سال بعد پتک به آدرين فيليپ فرانسوی که مخترع کوک بدون کليد ساعت بود پيوست. پتک‌ فيليپ اکنون به‌عنوان يکی از پراعتبارترين و البته گران‌قيمت‌ترين برندهای ساعت مچی در دنيا شناخته می‌شود.
پتک‌ فيليپ از پيش‌گامان استفاده از تقويم هميشگی، دنگ دقيقه و عقربه‌ زمان‌سنج بوده و صاحب حق مالکيت (Patent) بيش از ۸۰ اختراع است. قطعات ساعت‌های پتک ‌فيليپ همگی در خود اين شرکت ساخته می‌شوند. در سال ۱۹۸۹ و به مناسبت صدوپنجاهمين سال تأسيس پتک ‌فيليپ، اين شرکت از يکی از پيچيده‌ترين ساعت‌های مکانيکی که تا کنون در دنيا ساخته شده، رونمايی کرد. اين ساعت که کاليبر۸۹ ناميده می‌شود، دارای ۳۹ عملکرد، از جمله نمايش تاريخ عيد پاک، وقت طلوع خورشيد، معادله‌ وقت، وقت نجومی و بسياری عملکردهای ديگر است. تنها برای نمايش وقت نجومی (وقتی که بر مبنای سرعت گردش زمين نسبت به ستارگان ثابت و نه خورشيد سنجيده می‌شود) در اين ساعت ۱۷۲۸ قطعه‌ منحصربه‌فرد کار گذاشته شده است. مدل تيپيک (Signature Model) پتک‌ فيليپ که از سال ۱۹۳۲ ساخته می‌شود، کالاتراوا (Calatrava) نام دارد.
شرکت پتک ‌فيليپ از سال ۱۹۳۲ در تملک خانواده‌ استِرن بوده و از سال ۲۰۱۰ توسط تييِری استرن اداره می‌شود. اين شرکت که آخرين ساعت‌ساز خانوادگی مستقل از سنت ساعت‌سازی ژنوی به شمار می‌رود، دارای بيش از دو هزار کارمند و با درآمدی بالغ بر ۷۶۵ ميليون يورو بوده و در سال ۲۰۱۲ تعداد ۵۰ هزار ساعت مچی توليد کرده است. از سال ۲۰۰۹ پتک‌ فيليپ برچسب کيفيتی را با استانداردهايی فراتر از معيارهای رسمی راه‌انداری کرده است. اين شرکت ارزش‌های حرفه‌ای خود را به اين صورت معرفی می‌کند: استقلال، سنت، نوآوری، کيفيت و مهارت، کميابی، ارزشمندی، ظرافت و زيبايی، خدمات، شور و ميراث‌داری.

يکی از معروف‌ترين ساعت‌هايی که تا امروز توسط شرکت پتک ‌فيليپ ساخته شده، ساعت جيبی موسوم به «فوق‌امکانات» (Supercomplication) است. اين ساعت ظريف که دارای ۲۴ عملکرد مختلف است، در سال ۱۹۳۳ به سفارش بانک‌دار آمريکايی هری گرِيوز و در پی رقابتی دوستانه ميان اين بانک‌دار و دوست اتومبيل‌سازش جِيمز وارد پَکارد عرضه شد. ساعت جيبی مذکور اخيرا در مزايده‌ ساتبيز (Sotheby’s) ژنو به قيمت ۲۴ ميليون دلار به فروش رفت و عنوان گران‌ترين ساعت فروخته‌شده در مزايده را که پيش از اين نيز در اختيار همين ساعت بود، تکرار کرد. هم‌چنين در سال ۲۰۰۸ ساعت توربيليون مچی پتک‌ فيليپ با نام «ماه آسمان» (Sky Moon) به قيمت ۴/۱ ميليون دلار در مزايده‌ ساتبيز هنگ‌کنگ فروخته شد که رکورد بالاترين بها برای ساعت‌های مچی مدرن را مشترکا به همراه ساعتی از واشِرون کُنستانتين (Vacheron Constantin) که در سال ۲۰۰۵ در مزايده‌ آنتيکورِم (Antiquorum) ژنو فروخته شده بود، ثبت کرد. در سال ۲۰۱۰ ساعت مچی پتک‌ فيليپ از جنس طلای زرد که دارای تقويم هميشگی (perpetual calendar) و ماه‌نگار يا صفحه‌ نمايش وضعيت قرص ماه (moon-phase display) است و در سال ۱۹۴۳ ساخته شده، در مزايده‌ کريستيز (Christie’s) به قيمت ۵/۵ ميليون دلار توسط يک موزه‌ سوييسی خريده شد که يک رکورد محسوب می‌شود. در سال ۲۰۱۳ نيز ساعت مچی شماره‌ ۲۴۹۹ پتک‌ فيليپ لقب گران‌ترين ساعت مچی فروخته‌شده در مزايده‌ آن‌لاين را به خود اختصاص داد. اين ساعت که توسط يک مجموعه‌دار کاليفرنيايی به قيمت ۶۱۱ هزار دلار در آکشِناتای (Auctionata) برلين خريداری شد، از جنس طلای زرد و دارای تقويم هميشگی و ماه‌نگار است و در سال ۱۹۵۳ ساخته شده است.
پتک‌ فيليپ از سال ۲۰۰۱ صاحب موزه‌ای در شهر ژنو است که تاريخچه‌ ساعت‌سازی طی پنج قرن را در دو مجموعه گرد آورده است: يکی مجموعه‌ای از ساعت‌های عتيقه از قرن شانزدهم به بعد شامل نخستين ساعت‌های ساخته‌شده، و ديگری کلکسيون ساعت‌های پتک ‌فيليپ از ۱۸۳۹ به بعد، از جمله شامل کاليبر۸۹٫ از دارندگان پيشين ساعت‌های پتک‌ فيليپ می‌توان از پاپ پيو نهم، ملکه ويکتوريا و پرنس آلبرت انگلستان، پادشاه ويتوريو امانوئله سوم ايتاليا، پادشاه کريستيان نهم و پرنسس لوييز دانمارک و پادشاه حسين کامل مصر نام برد. ملکه ويکتوريا و همسرش پرنس آلبرت از سال ۱۸۵۱ از ساعت‌های پتک‌ فيليپ استفاده می‌کردند. ملکه ويکتوريا در نوامبر اين سال يک ساعت کوکی مدل آويخته از پتک ‌فيليپ را در نمايشگاه بزرگ لندن خريداری کرد. او هم‌چنين يک ساعت منحصربه‌فرد ديگر برای الصاق به لباس از پتک‌ فيليپ خريد که از يک سنجاق الماس و مينا آويزان می‌شد. امروزه پتک ‌فيليپ هم‌چنين عرضه‌کننده‌ جواهراتی شامل دکمه سرآستين، انگشتر و گوشواره برای ست کردن با ساعت‌های خود است. درضمن پتک ‌فيليپ هم‌چنان به توليد تعداد معدودی از مدل‌های ساعت جيبی برای حفظ اين سنت در حال فراموشی ادامه می‌دهد.
ساعت‌های لوکس پتک ‌فيليپ پس از توليد دستگاهی به صورت دستی مورد پرداخت قرار می‌گيرند که شامل تزيينات و تنظيمات دقيق است. پرداخت دستی برای از ميان برداشتن هرگونه ذرات حاصل از ماشين‌کاری که ممکن است مانع از کارکرد دقيق ساعت شوند، پاک کردن قطعات متحرک و صيقل دادن بدنه‌ فلزی انجام می‌پذيرد.
در سال ۲۰۱۴ پتک ‌فيليپ برای صدوهفتادوپنجمين سالگرد خود چند مدل لوکس از ساعت‌های مچی مردانه و زنانه را عرضه کرده است. اکثر اين مدل‌ها کوکی يا خودکار (Self-Winding) هستند. هم‌چنين در سال ۲۰۱۵ پتک‌ فيليپ مجموعه‌ نسبتا بزرگی از مدل‌های تازه‌ ساعت مچی روانه‌ بازار کرده است. ۲۱ مدل مردانه از کلکسيون‌های کالاتراوا، گاندُلو، ناتيلوس، کامپليکِيشِنز، و گرَند کامپليکِيشِنز، و ۱۰ مدل زنانه از کلسيون‌های کالاتراوا، اَکوانات، ناتيلوس، و کامپليکِيشِنز در اين مجموعه قرار دارند.

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .