ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

وقتی حجاب “فشن” می شود

۷۱۶۰۱b6fd7fc74a9f4eea8e6c1b43d35
دیگر مسأله حجاب برای بسیاری از حالت یک امر اعتقادی – اسلامی خارج شده است و به شکل مدلها و مدهای مختلفی ظاهر می شود که دقیقا مانند الگوی غربی مد و فشن عمل می کند. مطلبی که خواهید خواند برگردان بخشی از یادداشت هما خلیلی است که در روزنامه “گاردین” با عنوان لاتین “the hijab goes high-fashion” به چاپ رسیده است.

.

شاید عبارت دقیقی برای ترجمه اصطلاح “high-fashion” در زبان فارسی نباشد اما مفهوم آن همان آخرین مد و یا با کلاس ترین است. با خواندن این مطلب به خوبی درخواهیم یافت که کشور های غربی با تغییر رویکرد نسبت به پدیده حجاب سعی دارند تا آن را تا حد یک امر زیبایی شناختی تنزل دهند و حجاب را از فلسفه اصلی خود که پوشیدگی است جدا کنند. بی شک رویکرد مد محور به حجاب در تناقض با آموزه های اجتماعی اسلام است که این رویکرد متضمن پاسخ گفتن به تنوع طلبی بصری است و آموزه های اسلام درباره حجاب اساسا به از بین بردن زمینه های بصری گناه از سطح جامعه توجه دارد.استکبار جهانی که نتوانست اعتقادات مردم مسلمان را از آنها بگیرد امروزه سعی دارد تا با خارج کردن اعتقادات از مسیر اصلی خود و تبدیل آنها به اموری بی اثر و بی خطر حتی از آنها برای مقاصد خود بهره برداری کند تا دیگر حجاب و پوشش اسلامی سلاحی در برابر تنوع طلبی و مد گرایی غربی نباشد بلکه خود همراه آن باشد. در داخل کشور نیز چند سالی است برای ساماندهی وضع پوشش اقدام به برگزاری شوی زنده لباس می شود که به نظر می رسد باید در اصل برگزاری چنین نمایشگاههایی که اساسا پاسخ گفتن به تنوع طلبی در عرصه عمومی جامعه است تجدید نظر صورت گیرد.یادداشت ذیل که در یک روزنامه انگلیسی به چاپ رسیده است تا حدی تصویر جدید غربیان از حجاب را روشن می کند

در حالی که آخرین مد ها در مجله های گلاسه ژورنال لباس هستند اما سوال مهمی برای طراحان لباس همچنان باقی است.

آخرین مد حجاب چیست؟
زنان مسلمانی که می خواهند زیباترین نوع روسری سر کردن را پیدا کنند و آخرین مدلها را استفاده کنندعلاقمندند که مدلهای مختلف گره زدن روسری یا انواع متفاوت روسری بستن به سرعت در اینترنت، ژورنال های لباس و یا فیلمهای “you tube” گسترش پیدا کند تا به آنها رجوع کنند.
“جانا کزای باتی” که ادعا می کند وبلاگش در مورد حجاب اولین وبلاگ از این نوع است (hijab style) می گوید:”زنان مسلمان تجربه زیادی پیدا کرده اند و در مورد پوشش خود بسیار هوشیارانه عمل می کنند. آنها می دانند که وقتی روسری به سر می کنند به عنوان یک زن مسلمان شناخته می شوند و اگر شلخته و بهم ریخته باشند چه پیامی را برای مخاطب ارسال می کنند.

 

زنان مسلمان مسن تر نوعی از روسری بستن را انتخاب می کنند که معرف میراث فرهنگی آنهاست اما دختران و زنان جوانتر تکنیک های جید از سراسر جهان اسلام را با مدل های جدید می آمیزند تا به مدل های غربی ملحق شده باشند.

در سایت هایی مانند (hijab fashionista) و (the hijab blog) مدل های کلاسیک اسپانیایی و مدل های چین دار لباس های غربی کپی می شوند . زنان مسلمان میخواهند مطمئن شوند که مدل روسری بستن آنها جذاب است و جلب توجه می کند.
اگرچه گره های پیچیده و چین های متعدد باعث می شود تا ساعتها برای درست کردن برخی از مدل های بستن روسری وقت صرف شود اما “جانا” به دنبال کنندگان فشن توصیه می کند که حتما مدل مورد علاقه خود را امتحان کنند و می گوید: بستن روسری بر اساس مدل بسیار راحت است . او در مورد جذاب ترین فشن حجاب می گوید: جذاب ترین آنها از نظر من مدل ترکیه ای ست که گره ای در زیر چانه دارد و ادامه روسری دور گردن می رود.

 

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .