ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس با حضور مرادخانی افتتاح شد

۳bfa5a7e41ccb228078a88e28d2b13ec
به گزارش کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، نخستین نمایشگاه لباس دفاع مقدس عصر چهارشنبه با حضور علی مرادخانی معاون امور هنری و حسین نوش آبادی معاون حقوقی٬ مجلس و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وحمید قبادی دبیرکارگروه ساماندهی مد و لباس کشور رسماً افتتاح شد.

.

در ابتدای این مراسم دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس گفت: اگر بخواهیم بگوییم با این نمایشگاه دین خود را نسبت به شهدا ادا کرده‌ایم کافی نیست. این کار بیان این موضوع است که فعالان عرصه مد و لباس در مقوله پایداری و مقاومت در کنار همه ارزش‌ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی استوارند.
قبادی با اشاره به اینکه چهره‌ها و ظواهر را نباید مبنای تصمیم گیری قرار داد افزود: در تصاویر، محصولات و طراحی‌ها مفهوم متبلور است و لباس هویت و تشخص ماست و باید ارتباط مفهومی مد و لباس را با مفاهیم بلند و ارزشی ادغام کنیم.
حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس کشور نیز افزود: بخش کوچکی از ظرفیت طراحی کشور ما در این نمایشگاه به شکلی جدید در قالب هنر ارائه شده است و ما تلاش داریم در سال ۹۵ این فعالیت‌ها را با موضوع‌های مختلف گره بزنیم و نمایشگاه‌هایی مانند لباس عاشورایی و لباس مناسبتی انقلاب اسلامی برپا خواهد شد.
سیدعباس سجادی مدیر فرهنگسرای نیاوران هم با بیان مطالبی در باره ضرورت زنده نگه داشتن نمادهای دفاع مقدس گفت: پس از گذشت ده‌ها سال از جنگ جهانی دوم هنوز شاهد عروسک‌های وارداتی هستیم که لباس‌های نظامی به تن دارند و ما باید بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس را از طریق نمادهای مختلف همچون لباس و اسباب بازی به فرزندان مان منتقل کنیم.

در ادامه این مراسم، معاون حقوقی٬ مجلس و امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برگزاری نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس را حرکتی جدید در حوزه مد و لباس دانست و آن را پیش درآمدی برای جشنواره مد و لباس فجر دانست که از دهم اسفند آغاز به کار می‌کند.
وی افزود: در سیاست‌های کلی فرهنگی که رهبر معظم انقلاب آن را ابلاغ کرده‌اند بر موضوع حفظ و تقویت هویت اسلامی ایرانی تاکید شده است و از پژوهشگران، صاحبان قلم و شعرا می‌خواهیم برای ساماندهی مد و لباس کشور ما را یاری کنند تا مد و لباس با فرهنگ اسلامی ایرانی پیوند بیشتری داشته باشد و به دنیا اعلام کنیم فرهنگ غنی ما می‌تواند برای بسیاری از کشورها و دین‌های مختلف الگو باشد.
نوش‌آبادی از مد و لباس به عنوان نماد فرهنگ و پرچم جامعه یاد کرد و گفت: ما لباس را یک نماد ملی می دانیم و هر قدر این نماد اسلامی و ایرانی خود را تقویت کنیم کمک بزرگی به فرهنگ کشورمان کرده‌ایم و دفاع مقدس نیز یک نماد فرهنگی در کشور ما است و یک آیین و تاریخ ماندگاری برای ایران اسلامی شده است.
نوش‌آبادی گفت: این نمایشگاه یک حرکت جدید در حوزه مد و لباس است و عده ای از بانوان علاقه مند به حوزه دفاع مقدس این نمایشگاه را برپا کرده‌اند تا در این حوزه طرح‌هایی قابل ارائه در قالب مد و لباس را به نمایش بگذارند و از این طریق بتوانیم فرهنگ دفاع مقدس را توسعه دهیم.

وی با اشاره به جایگاه مد و لباس تاکید کرد: هر مقدار کارهای پژوهشی در این زمینه انجام شود و با ارائه الگوهای مناسب در راستای فرهنگ اسلامی- ایرانی و هویت ملی و اعتقادی صورت گیرد و مورد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: این نمایشگاه در راستای معرفی سبک زندگی اسلامی- ایرانی است و مد و لباس باید جایگاه خود را در کشور پیدا کند و حتی بتوانیم الگوهایی را به جهان ارائه دهیم که نماد ملی و فرهنگی، تاریخی و اعتقادی ما باشد.
نوش‌آبادی افزود: آثار مد و لباس در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و تاریخی از اهمیت بسیاری برخوردار است و لذا مد و لباس در هر جامعه ای پرچم و نماد فرهنگی آن کشور است و امیدواریم با ساماندهی مد و لباس بتوانیم بهترین لباس‌هایی را ارائه دهیم که صیانت بخش فرهنگ ایرانی- اسلامی ما باشد.
علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که دیگر سخنران این مراسم بود گفت: طراحان این نمایشگاه نسبت به آنچه به عنوان هویت و ارزش اهمیت دارد، حساسیت لازم را دارند و این نمایشگاه اولین گام برای معرفت به داشته‌هاست تا در مراحل بعد بتوانیم این راه را ادامه دهیم و امیدوارم طراحان بتوانند کارهای خوبی را در این زمینه ارائه دهند. 
وی افزود: این نمایشگاه با حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به همت تعدادی از بانوان طراح مد و لباس برگزار می‌شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همواره با نگاه حمایتی و شرایطی که برای مناسبت‌های اجتماعی و فرهنگی این رویدادها را از این طراحان حمایت می‌کند و همچنین شرایطی را که برای مناسبت‌های اجتماعی و فرهنگی این رویدادها را پشتیبانی می‌کند نیز مورد حمایت است.
مرادخانی از فراهنگسرای نیاوران به عنوان مکانی یاد کرد که برای هنرمندان و علاقه مندان شرایطی فراهم می‌کند تا کسانی که می‌خواهند در این حوزه کارهای خود را ارائه دهند مورد پشتیبانی قرار گیرند.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: از آنجا که مجموعه ساماندهی مد و لباس به عهده این وزارتخانه است، همواره وظیفه خود می دانیم تا از همه فعالان در این زمینه حمایت کنیم و این نمایشگاه نمونه ای از کارهایی است که حمایت می‌شود.
مرادخانی در این مراسم با تاکید بر اینکه موضوع مد و لباس را از دریچه هنر پیگیری می‌کند اظهار داشت: ما سعی می‌کنیم الگوهایی پیشنهاد دهیم تا به عنوان یک موضوع نمادین در جامعه مطرح شده و مورد استفاده قرار گیرد.
وی لباس را نماد یک تفکر دانست و گفت: از دوران ایران باستان با نوعی از پوشش خاص ارتباط داشته‌ایم و حجاب به معنای اساسی آن از قبل از ظهور اسلام در ایران وجود داشته است.

مرادخانی، سربندهای رزمندگان در دوران دفاع مقدس را یک نماد ویژه دانست و گفت: این سربندها یک انفجار جهانی ایجاد کرد، یعنی در دوران دفاع مقدس رزمندگان ما صاحب نمادی قابل عرضه شدند و در هر جای جهان که چنین صحنه‌هایی به نمایش در می‌آید یادآور رشادت‌ها و جانبازی‌های رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس برای جهانیان است.
مرادخانی اظهار امیدواری کرد تا در جشنواره‌های مد و لباس شاهد بخش‌هایی همچون دفاع مقدس باشیم. 
در این مراسم علاوه بر پخش فیلمی از خاطرات جانبازان و صحنه‌هایی از رشادت‌های رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس، حمیدرضا برقعی شاعر و نویسنده کتاب طوفان واژه‌ها شعری در وصف ایران قرائت کرد و در ادامه به مناسبت ایام فاطمیه شعری را در وصف حضرت زهزا (س) قرائت کرد.
قبل از افتتاح نخستین نمایشگاه لباس با موضوع دفاع مقدس، تعدادی از بانوان طراح مد و لباس به نام‌های شیما شعبانی فر، روژان هشیار، ساناز مسلمی، مرجان کشاورز و مینا افروزی با حضور معاونان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند.
نخستین نمایشگاه بأس با موضوع دفاع مقدس تا چهارم اسفند برای بازدید علاقه مندان در فرهنگسرای نیاوران برپا خواهد بود.
 

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .