ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

لزوم توجه به مد و فشن اسلامی

a28321ba8f3530fc856783a3123dd44c
در سالهای اخیر و همزمان با هجمه‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی که غرب و شرق علیه مردم ایران نموده‌است، در جبهه‌ای جدید فرهنگ، سنن و آداب اجتماعی مردم این مرز و بوم تحت تهاجم فرهنگی قرار گرفته‌است امری که همزمان با برخورد مناسب دست‌اندرکاران داخلی سبب شده‌است تا علاوه بر افزایش تهدیدات در این زمینه، فرصت‌ها نیز یکایک به تهدید بدل شده و از دست بروند.

.

 یکی از زمینه‌هایی که  فرهنگ مردم ایران مورد تهدید قرار داده است،  حوزه رفتارهای روزمره مردم است که از آن تحت عنوان مد یا فشن یاد می‌گردد. کشورهای غربی با هدف نابودی سنت‌ها و آداب ایرانی-اسلامی و با بهره از تبلیغات رسانه‌ای حرفه‌ای و پر زرق و برق و استفاده از نمادهای انسانی (مدل‌ها، مانکن‌ها، خوانندگان، هنر‌پیشه‌گان و …‌) یه عنوان الگو قلب و ذهن بسیاری از جوانان را تسخیر نموده.
در این رهگذی هرچند همچون کبک سر به زیر برف برده‌ایم و وانمود می‌کنیم که در این عرصه غرب نتوانسته اهداف خود را به ما دیکته کند، اما واقعیت آن است که روشی که آنها در پیش گرفته‌اند روشی دقیق و پیش‌بینی شده و موفق بوده  و توانسته با ابزارهای یاد شده بسیاری از سنن و آداب ما را به مرور تحت تاثیر قرار دهد.
از جمله مشکلاتی که می‌توان از آن به عنوان دلایل عدم موفقیت غرب نام برد، نبود متولی و همچنین الگوهای مناسب و برخورد انفعالی با مفهوم مد، فشن و مدلینگ است. در جامعه امروز، جوان ایرانی، مشتاق سلامت، زیبایی و هیجان هیچگونه الگوی زنده‌ای ندارد.
شاید عده‌ای خرده بگیرند که آیا الگوهای اخلاقی بزرگان و مشاهیر برای الگو کافی نیست. در پاسخ این عزیزان باید این نکته را یاد آور شویم که اگر چه بزرگان ما الگوی همیشگی جوانان خواهند بود اما به واقع نیاز به یک الگوی واقعی و زنده چیزی نیست که بتوان آنرا پنهان کرد. نباید از جوان امروزی که تحت هزاران تبلیغ و دام‌های بصری قرار دارد  انتظار داشت که تنها با تصور برخی شئون خود را مصون بدارد.
اما چاره چیست؟ برای آنکه جوان امروزی از گزند این حملات به سلامت عبور کند نیاز دارد تا نمادهایی برای تجسم زیبایی انسانی داشته باشد. چه اشکالی دارد تا ما با استفاده از خلاقیت و حس زیبایی شناسی جوان ایرانی فشن ایرانی اسلامی را پایه‌گذاری کنیم.
همانگونه که پیشتر ذکر شد. غرب بواسطه ابزارهایی که دست دارد تا حد بسیاری در امر تهاجم فرهنگی موفق عمل کرده است. چرا از طریق موازنه منفی و با بومی کردن ابزارها و تغییر تدریجی از همان ابزارها برای ساختن جامعه و ارضای احساسات جوانانمان بهره نبریم.

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .