ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

فست فشن( Fast Fashion) چیست ؟

۱۸bdd04e288fc232234be2fb5ea8bf38
اصطلاحی معاصر است که در اواخر قرن بیستم توسط خرده فروشان (retailers) پا به دیکشنری مُد گذاشت .فست فشن ،مُد را از روی کت واک ، در سریع ترین زمان به استورها و فروشگاه ها و بازار مُد آورد .

.

فست فشن دقیقا مثل هفته مُد ( fashion week) در دو فصل بهار/تابستان( S/S) و پائیز /زمستان ( F/W)ارائه میشود.این به این دلیل است که مشتری در جریان مُد روز باشد و بتواند با هزینه کمتری پوشاک به روز و جاری هفته مُد ِمورد نظر خود را خریداری کند .

فست فشن های مشهوری چون H&M, Zara, Peacocks, and Topshop فلسفه تولید سریع و قیمت مقرون به صرفه را هدف اصلی تجارت خود قرار داده اند.

در سال ۱۹۸۰ این نوع تجارت در امریکا باب شد.Zara پیشروترین فست فشن و بزرگترین گروه فشن در دنیای مُد است. پس از زارا از اسپانیا ، H&M سوئدی و سپس Gap امریکایی در رده بندی فست فشن قرار دارند. ادعانامه فست فشن زارا چنین آمده :“برای تولید ، توسعه و روانه ی بازار کردن یک محصول جدید تنها به دو هفته زمان نیاز دارد.”

قرن بیست و یکم، عصر سرعت در انتقال داده ها و اطلاعات است و این عصر به سرعت معروف است .لذا بی مورد نیست که فست فشن به راحتی بتواند جای (ReadyToWear)  لباس آماده را بگیرد.

هدف اصلی فست فشن صرفه جوئی در هزینه هاست.مدیریت درست و اصولی در تولید و فروش باعث پیروزی فست فشن بر تمامی رقیبان خود است. همکاری تجاری یکی از دلایل پیروزی فست فشن در زمینه مُد است.

مدیریت استراتژیک گروه تولید ، از طریق همکاری های تجاری، که هدف آن به حداکثر رساندن فروش و سود با برآورده کردن نیازهای مشتری و رضایت مشتری است ،تعریف شده است .

اتحاد تولیدکنندگان و همکاری انها با هم باعث ثبیت قیمت ها و در نتیجه عدم ورشکستگی است.

تفاوت فست فشن(Fast Fashion) با تولید انبوه( mass production) در این است که در فست فشن طراحی اهمیت ویژه ای دارد و باید  با فصل حتما طراحی ها تغییر کند و چیزی مثل این است که کت واک استور (Catwalk Store) داشته باشیم.بنابراین نتیجه میگیریم در تولید انبوه ما دیزاین و طراحی بصورت فصلی نداریم .بلکه شاید یک طراحی سالها بصورت ممتد ادامه داشته باشد. ولی در فست فشن ما طراحی از رده خارج رو زودتر میبینیم و دیگر اینکه در فست فشن ،مد و فشن اهمیت بیشتری دارد. از نظر قیمت فست فشن به نسبت مس پروداکشن  گران تر است و به دلیل مد روز بودن و دارای دیزاین بودن قیمت بیشتری دارد.

در تصویر زیر تعدادی از معروف ترین برندهای فست فشن رو میبینید. (CAFE TREND)

[photo_gallery source=”media: images/2016/02/fast-fashion-2.jpg” limit=”46″ width=”640″ height=”440″ large=”1″ medium=”2″ small=”2″ class=”template-style”]

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .