ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

درترسیم نقشه راه مدولباس گرفتار افراط و تفریط نشویم

۹c2fe6cb8c357cf6d57c8926869c1003
مدیر حوزه های علمیه خواهران قم گفت: ما باید ضرورت‌های جامعه را بشناسیم و دچار افراط و تفریط نشویم. تنها در این صورت است که به جای شبکه‌های ماهواره‌ای، خود ما بر جریان مد تاثیر می‌گذاریم.

.

در جلسه ای که با حضور منصور حسینی معاون فرهنگی و اجتماعی اتاق اصناف ایران و دبیر پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر و سیدمصطفی قاسمی معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد فرهنگی اصناف ایران و دبیر کمیته فرهنگ و هنر این جشنواره با حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رضا جمشیدی مدیر حوزه های علمیه خواهران قم برگزار شد؛ برنامه ها و آسیب شناسی حوزه مد و لباس مورد تبادل نظر قرار گرفت.
معاون فرهنگی و اجتماعی اتاق اصناف ایران در این دیدار گزارشی از برنامه ها و عملکرد اتاق اصناف ایران ارایه کرد و گفت : توجه به مقوله مهم فرهنگ برنامه اصلی و محوری اتاق اصناف ایران است و بر همین اساس در مدت کوتاهی اقدامات برگی در حوزه فرهنگی به اجرا درآمده است.
منصور حسینی با تاکید بر مغفول ماندن مباحث فرهنگی در حوزه بزرگ اصناف افزود: اصناف سرمایه اجتماعی عظیمی هستند که به واسطه ارتباط مستقیم و بدون واسطه با مردم و همچنین آشنایی تجربی با مشکلات و معضلات جامعه، به همان اندازه که در اقتصاد متوسط و خرد اثر گذارند، توانایی ارتقاء ابعاد فرهنگی و اجتماعی جامعه را نیز دارند.
مدیرعامل بنیاد فرهنگی اصناف ایران با اشاره به حضور اصناف به عنوان اصلی‌ترین بازیگران صحنه فرهنگی در بزرگترین تحولات اجتماعی قرن اخیر، خاطر نشان ساخت: به گواه تاریخ ایران، اصناف و بازار در حرکت­های بزرگ اجتماعی و فرهنگی نظیر انقلاب بزرگ مشروطه، تشکیل مجلس شورای ملی، قیام ۱۵ خرداد، انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، هشت سال دفاع مقدس و پشیبانی و حمایت از روحانیت و مرجعیت بی­ همتای شیعه، نقش قابل ملاحظه و بی بدیلی داشته­اند.
حسینی گفت:جامعه بزرگ اصناف و بازار ایران متشکل از ۸۴۰۰ اتحادیه و ۳۶۰ اتاق اصناف توانسته است در قالب ۳ میلیون واحد صنفی و با شش میلیون فرصت شغلی در بخش غیردولتی جمعیتی بالغ بر ۲۴ میلیون نفر را به طور مستقیم در خانواده خود جای دهد.
معاون فرهنگی و اجتماعی اتاق اصناف ایران افزود: هیچ فردی از اقشار و اصناف کشور نیست که با این جامعه بزرگ مراوده و معامله روزانه نداشته باشد و در واقع ویترین اصلی و مهمترین و انتهایی­ترین حلقه تعامل حاکمیت با مردم است.
وی تصریح کرد: نوع تعامل اصناف و بازار با مردم شاخصه مهمی از رضایت مردم از حاکمیت بوده و از سویی پشتیبانی اصناف از برنامه های حاکمیت، به تحقق هرچه بهتر برنامه­های ملی منجر شده است.
وی با یادآوری تاکیدات مقام معظم رهبری درباره توجه به مقوله فرهنگ تصریح کرد :همین گستره فراگیر و جمعیت بزرگ اصناف موجب شد تا توجه به مقوله فرهنگ در سرلوحه برنامه های هیات رییسه محترم اتاق اصناف ایران قرار گیرد و علاوه برتاسیس معاونت فرهنگی در اتاق، ” بنیاد فرهنگی اصناف ایران ” نیز تاسیس شود.
حسینی برخی از رئوس اهداف این بنیاد را شناساندن هویت و منزلت اصناف ایران به عنوان بزرگترین و مهمترین رکن بخش خصوصی ایران با ظرفيت‌هاي عظيم معنوي و مادي، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی ایران، گسترش مبادلات و تعاملات اصناف در حوزه‌هاي مختلف فرهنگي ـ هنري، غني‌‌سازي محتواي برنامه‌هاي آموزشی و فرهنگی اصناف، با هدف تقويت فرهنگ عمومی و تخصصی بر اساس اصول سبک زندگی ایرانی – اسلامی وبرنامه‌ريزي جهت تشويق جامعه اصناف ایران به فراگیری علوم و مهارت های مورد نیاز برای کسب و کار حلال و منطبق با ارزشهای اسلامی – ایرانی اعلام کرد.
دبیر پنجمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر با اشاره به پشتیبانی ها و حمایتهای ارزشمند دکتر علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجموعه فعالیتهای بنیاد فرهنگی اصناف ایران، خاطر نشان کرد: طی جلساتی که با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم؛ دغدغه‌های ایشان در حوزه فرهنگی را دریافتیم و برنامه ها و ایده های اصناف را مطرح و اعلام کردیم جامعه بزرگ اصناف به عنوان حلقه واسط بین دولت و مردم برای حضور در کنار دولت و کمک به فرهنگ سازی از هیچ کمکی فروگذار نخواهد کرد.
وی گفت براساس برنامه های مشترکی که بین بنیاد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طراحی و عملیاتی شد، برگزاری سه دوره جشنواره مد و لباس فجر به بنیاد واگذار شد.
دبیر پنجمین جشنواره مد و لباس فجر خاطرنشان کرد: بنیاد فرهنگی اصناف ایران در برگزاری پنجمین جشنواره مد و لباس فجر هدف گذاری و برنامه‌هایی انجام داده و تلاش داریم به تقویت و توجه مردم به هویت ایرانی و اسلامی لباس کمک کنیم.
وی افزود: در کنار هم فرار گرفتن حوزه دانشگاه و طراحان و تولیدکنندگان هدف نهایی ماست تا تولید کشور بر مبنای ذایقه ملی و متناسب با فرهنگ فاخر و اصیل ایرانی اسلامی پیش رود.
حسینی افزود: برای تحقق این برنامه ها در قالب سه دوره برگزاری جشنواره دکتر قاسمی که عضو شورای سیاست گذاری کارگروه ساماندهی مد ولباس اتاق اصناف ایران، دبیر کمیته فرهنگی جشنواره مد و لباس و همچنین معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد هستند کمک‌های بسیاری کردند که در ‌‌نهایت شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه بودیم.
سیدمصطفی قاسمی معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد فرهنگی اصناف ایران با اشاره به نبود الگوی مناسب در زمینه مد در جامعه خاطر نشان کرد: این موضوع موجب شده است که هر کدام از صاحب نظران نظرات، تحلیل و برداشت‌های خود را در زمینه مد و لباس ارائه کنند.
وی افزود:این نظرات و نقد‌ها موجب شده تا مخاطب به مد‌های غربی تمایل پیدا کند در این صورت زمینه ورود و حضور فرهنگهای بیگانه در کشور فراهم می‌شود و ما امیدواریم بتوانیم با حمایت حوزه علمیه برای این مسئله راه حلی پیدا کنیم.
وی خاطر نشان کرد: در صدد هستیم با کمک حوزه علمیه برنامه ویژه‌ای در زمینه مد و لباس داشته باشیم. به این صورت که هرماه یک بار از طراحان لباس و تولید کنندگان برای حضور در حوزه علمیه و نمایش آثارشان دعوت شود؛ البته نمایش این آثار در حضور صاحب نظران با ارائه توضیحاتی از سوی طراح صورت می‌گیرد.
دبیر کمیته فرهنگ وهنری جشنواره تصریح کرد: به این ترتیب کم کم به سمت اصول تدوین شده مطابق با قوانین پیش می‌رویم. در این بین طراح با چهارچوب‌ها آشنا می‌شود و تلاش می‌کند برای خلق اثر خود در مسیر درستی حرکت کند. و می‌توانیم از آشفتگی بازار و بحران بی‌هویتی نجات پیدا کنیم.
قاسمی در ادامه افزود: لباس مانند خوراک از نیازهای ضروری جامعه است و زمانی می‌تواند نیاز مردم را تامین کند که حساب شده و با برنامه در عرصه مد حرکت کند، اگر طبق اصول حرکت نکند همچون آبی روان است که به هر جا ریخته می‌شود.
در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین محمود رضا جمشیدی مدیر حوزه علمیه خواهران قم گفت: مد و لباس مهم‌ترین دغدغه جامعه است و وقتی اهمیت پیدا می‌کند که در عصر رسانه و ارتباطات با تبلیغات گسترده موردتوجه قرار گیرد.
وی افزود:با گسترش تکنولوژی، رسانه‌هایی همچون اینترنت، ماهواره و… پدید آمده و با شکل گیری این رسانه‌ها فضای تبلیغ مد و لباس هم چون سایر حوزه ها گسترده شده است.
مدیر حوزه های علمیه خواهران خاطر نشان کرد: رسانه‌هایی همچون ماهواره، شبکه‌های مجازی و… با ورود خود تحولات عظیمی را در زمینه مد به وجود آورده‌اند به طوری که توانستند مردم را با خود همسو کنند.
این استاد حوزه های علمیه خاطر نشان ساخت: مد در جامعه امروزی به عنوان کالایی ضروری در سبد خانوار‌ها جا داده شده و با گسترش جامعه و افزایش سطح تحصیلات؛ سلیقه‌ها و نگرش نسبت به این مقوله تغییر کرده است. حتی در فضای آموزشی جامعه هم این موضوع به وضوح دیده می‌شود و در نتیجه مسائلی در این رابطه پیش می‌آید، که باعث بروز مشکلاتی می‌شود.
وی با اشاره به عواملی که سبب ایجاد تعارض در جامعه می‌شود؛ توضیح داد: مد به شکل‌های متفاوت در جامعه ظهور می‌کند، گاهی در موضوعاتی چون انتخاب رنگ سال چنان دچار افراط و تفریط می‌شویم که جامعه دچار تعارض می‌شود؛ در صورتی که در برخی از کشور‌ها مسئله رنگ در سال موضوعیت ندارد اما در جامعه ما وقتی که رنگ سال انتخاب می‌شود افراط صورت می‌گیرد. این موضوع احتیاج به شناخت و آگاهی در جامعه دارد تا موجب شکل گیری پدیده نا‌متعارض نشود، نیاز جامعه را نباید مورد افراط وتفریط قرار داد. باید این وضعیت به گونه‌ای سامان دهی شود.
وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه علمیه خواهران گفت: ما در حوزه خواهران با محدودیت‌هایی مواجه هستیم اما با این وجود فعالیت‌های بسیاری انجام می‌دهیم؛ با تشکیل معاونت فرهنگی حوزه علمیه و مرکز «زن و خانواده» در حال پیگیری اهدافمان هستیم؛ به طوری که در این مرکز فعالیت‌هایی را در زمینه آسیب‌های اجتماعی شروع کرده‌ایم.
وی افزود: حوزه علمیه خانواده بزرگی است به طوری که در سراسر نقاط کشور مراکز آموزشی دارد، بنابراین گسترگی با نگرش آموزشی تلاش داریم در همه حوزه‌ها ورود پیدا کنیم. مد و لباس هم از جمله حوزه‌هایی است که ما با استقبال آن را می‌پذیریم.
مدیر حوزه های علمیه خواهران از ایجاد کارگروه مشترک بین اتاق اصناف ایران با حوزه های علمیه خواهران جهت انجام کارهای مشترک پژوهشی و اجرایی تاکید کرد و گفت : اگر قرار باشد تا اتفاقی در حوزه مد و لباس کشور رقم بخورد قطعا بدون حضور اصناف و تولیدکنندگان نخواهد بود.
وی تصریح کرد که باید نگاه به این حوزه واقعی و منطقی باشد و با یک شیب قابل قبول برای افکار عمومی برنامه ریزی کرد تا جریان مد و لباس اسلامی در میان مردم شکل بگیرد و قوام یابد.
وی همچنین از فعالیت‌های حوزه فرهنگی اصناف تقدیر کرد و گفت : کار فرهنگی وظیفه ای ملی و عمومی است و همه اجزای نظام و حاکمیت در هرکجا و با هر توانی باید کمک کنند تا این حوزه هر روز گامی به پیش بردارد.

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .