ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

اوت کوتور چیست؟

۴۵۱bf7d0eb68e09e196cbaba47814353

اوت کوتور به فرانسوی ” Haute couture با تلفظ اوت کوتوغ ” عبارتی فرانسوی به معنای «دوزندگی بالا» یا «دوخت در سطح بالا» یا «فشن سطح بالا» است و به خلق و ایجاد پوشاک و لباس‌های انحصاری و سفارشی در صنعت طراحی مد اطلاق می‌گردد.

.

اوت کوتور همان فشن و مد سطح بالا و درجه یک است که پوشاک آن از ابتدا تا انتها با دست و با پارچه‌های مرغوب و با کیفیت بالا و گرانقیمت که اغلب پارچه‌هایی غیرمعمولی هستند و با دقت بسیار زیاد در جزئیات و توسط دوزندگان مجرب و توانا دوخته می‌شوند و این کار اغلب کار وقت گیری است و مستلزم تکنیک‌های دوخت و دوز دستی ویژه‌ای است.

کلمه «کوتور» در زبان فرانسه به معنای «دوزندگی یا دوخت و دوز» است ولی ممکن است به فشن، خیاطی یا سوزن دوزی نیز تعبیر شود و همچنین به عنوان مخفف کلمه «اوت کوتور» بکار می‌رود. کلمه «اوت» در زبان فرانسه به معنای «بالا» است. لباس که اوت کوتور است اغلب مختص یک مشتری و مطابق با اندازه‌های او دوخته می‌شود. با توجه به اینکه زمان، هزینه و مهارت برای هر لباس اوت کوتور صرف می‌شود، لباس‌های اوت کوتور برچسب قیمت ندارند و البته در این سطح دوزندگی قیمت اهمیتی برای مشتری ندارد.

واژه “اوت کوتور” یا “دوخت سفارشی” در اصل به آثار چارلز فردریک ورث که در نیمه قرن نوزدهم میلادی در پاریس تولید می‌شد اطلاق می‌شود. در دوران مدرن فرانسه، اوت کوتور نام محفوظی است که فقط شرکت‌هایی که دارای استانداردهای تعریف شده‌ای هستند می‌توانند از آن استفاده کنند؛ ولی این واژه در کل توصیفی از پوشاکی می‌دهد که در سطح بالای فشن و به صورت سفارشی و دست دوز تهیه می‌شوند، چه در پاریس تهیه شده باشند، چه در پایتخت‌های دیگر فشن مانند لندن، میلان، نیویورک یا توکیو. در هر صورت این عبارت همچنین به مزون فشن یا طراحان فشنی اطلاق می‌گردد که پوشاک و لباس‌های انحصاری و خاصی خلق می‌کنند و با پوشاک آماده یا ماشینی (به انگلیسی ready-to-wear یا به فرانسه prêt-à-porter) فرق دارد.

معیارهای اوت کوتور در سال ۱۹۴۵ مقرر شدند و در سال ۱۹۹۲ بروز رسانی شدند. برای آنکه مزونی حق آن را داشته باشد که خود را مزون کوتور بنامد و از عبارت اوت کوتور در تبلیغات خود یا هر مورد دیگری استفاده کند، باید قوانین اتاق صنفی اوت کوتور که قوانین ویژه‌ای است را رعایت نماید که به شرح زیر هستند:

  • برای مشتریان خصوصی، با یک یا دو بار پرو کردن، پوشاک سفارشی طراحی نماید؛
  • کارگاه (آتلیه) ای در پاریس داشته باشد که حداقل ۱۵ کارمند در آن به صورت تمام وقت کار کنند؛
  • حداقل ۲۰ کارمند فنی تمام وقت در حداقل یک کارگاه (آتلیه) داشته باشد؛
  • در هر فصل مد و فشن (دو بار، در ماه ژانویه و ژوئیه هر سال)، یک کلکسیون از حداقل ۵۰ طراحی بدیع لباس شب و پوشاک روز برای عموم به نمایش بگذارد.

اعضای اتاق صنفی اوت کوتور

فهرست رسمی اعضای این اتاق برای فصل بهار-تابستان ۲۰۱۲ به قرار زیر است:

اعضای رسمی

ادلین آندره – شنل – کریستین دیور – کریستوف جوس – فرانک سوربیه – جیامباتیستا والی – ژیوانشی- گوستاو لنس – ژان پل گوتیه – مائوریتزیو گالانته – استفان رولان

اعضای وابسته

اِلی صَعب – جورجو آرمانی – والنتینو – ورساچه

اعضای مهمان

الکساندر ووتیه – بشرا جرار – آیریس ون هرپن – جولین فورنیه – ماکسیم سیمونز – رالف و روسو – راد هورانی – ییکینگ یین

جواهرات

بوشرون – جواهری شنل – شومه – جواهری دیور – ون کلیف و آرپلز

اکسسوارها

لولو دو لا فالز – ماسارو – اون اوغا تو وو

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .