ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آیا ساعت مچی ساخت سوئیس ارزش این همه هزینه را دارد؟

۷۵۸۶bcdd7a745d843a3897512742ccdb

باوجوداینکه امروزه مقالات بسیاری در مورد تجمل سوییسی می‌نویسند، اما واقعاً متعجب می‌شوم که چقدر اطلاعات افراد از نکات اولیه درمورد ساعت‌ها کم است.

.

اشتباه نکنید، ساعت‌های مچی، خصوصاً انواع مکانیکی آن‌ها، بسیار پیچیده هستند و من حرفی با کسانی که نکات ظریف علم ساعت‌سازی را نمی دانند، ندارم.

اما هنوز هم ناراحت می‌شوم وقتی کسی به من می گوید: «خرید ساعت مچی سرمایه‌گذاری خوبی است، نه؟» انگار التماس کردن به من برای آرام کردن وجدانشان پس از خرید ساعتی پرزرق‌وبرق به قیمتی گزاف، تأثیری دارد. پاسخ من این است: متأسفانه، تقریباً همیشه نه.

نمی‌توانم دقیقاً بگویم که این سوءتفاهم از کجا آمده است (باید بگویم همه آن مقاله‌های طولانی هم کمکی به یافتن پاسخ نکرده‌اند)، اما اگر قرار باشد انگشت اتهام را به سوی چیزی بگیریم باید بگویم آن، رولکس است. منظورم شرکت رولکس نیست بلکه خود ساعت‌های مچی هستند. رولکس برندی است که ارزش بسیاری را یدک می‌کشد، خصوصاً مدل‌های کمیاب آن، و معمولاً به اشتباه تصور می‌شود که همه ساعت‌های مچی ساخت سوییس همین‌قدر ارزش دارند.

رولکس «پل نیومن» دیتونا علت نام‌گذاری آن این است که گفته می شود پل نیومن از سال ۱۹۷۲ تا زمان مرگش در سال ۲۰۰۸ مدل «اگزاتیک دایل» آن را که هدیه همسرش بود به دست داشت تبلیغ تجاری فوق‌العاده‌ای در اواسط دهه ۶۰ بود و واقعاً تعداد کمی از آن وجود داشت. اما در دهه ۸۰، کلکسیونرها جمع‌آوری آن را آغاز کردند و طولی نکشید که این مدل زشت رولکس به یکی از ارزشمندترین مجموعه‌ها در بازار وینتج تبدیل شد. در سال ۲۰۱۳، حراجی کریستی این مدل را به قیمت ۱.۱ میلیون دلار فروخت (معادل ۶۷۳,۰۰۰ پوند در آن زمان) که در اصل قیمت آن ۲۱۰ دلار بود.

باوجوداینکه این داستان و داستان‌های دیگر، خصوصاً از جانب بهترین حراجی ساعت‌های مچی، پاتک فیلیپ نشان می‌دهد که خرید هوشمندانه ساعت مچی سرمایه‌گذاری پرسودی است اما هیچ یک از این داستان‌ها نشان‌دهنده واقعیت نیست. پرداخت چندهزار دلار بابت یک ساعت مچی زیبا یا هدیه گرفتن آن می‌تواند نویددهنده هر اتفاقی باشد جز بازگشت سرمایه. این کار کمی مانند خرید ماشین جدیدی از نمایشگاه ماشین است، با این کار عملاً با یک‌سوم از پول خود خداحافظی کرده‌اید.

امروزه این اتفاق محتمل‌تر است زیرا سوییس مازاد بر فروش خود ساعت مچی تولید می‌کند (صادرات در ماه آوریل سال به سال ۱% کاهش می‌یابد) و بازار سیاه مازاد عرضه را جذب می کند که موجب حذف ۲۰درصدی فروشندگان و همزمان با آن، تعیین قیمت دست‌دوم می‌شود. درضمن، قبل از اینکه فروشندگان اصلی را دور بزنید به یاد داشته باشید که برندها برای ساعت‌های مچی جدیدی که شما از دستفروشان عصر دیجیتال می‌خرید گارانتی ندارند همان‌هایی که در گذشته در خیابان کت خود را باز می‌کردند و با زمزمه می گفتند: « ساعت، ساعت».

راهنمای سرمایه‌گذاری روی ساعت مچی لوکس (اگر باید این کار را بکنید!)

تحقیق کنید

بفهمید کدام برندها و مدل‌ها ارزش خود را بهتر حفظ می کنند، به دنبال مدل‌های محدود باشید و غریزه خود را تربیت کنید.

صبور باشید

برای پیدا کردن ساعت مچی مناسب باید صبر کنید. لیست انتظار ساعت‌هایی که بیشترین خواهان را دارند بسیار طولانی است و شاید تا ده سال بعد نتوانید به خواست خود برسید.

ابتدا روی چیزهای حساس سرمایه‌گذاری کنید

قبل از به قصد سرمایه‌گذاری، ساعت مچی بخرید، حقوق بازنشستگی خود را دریافت کنید، پس‌اندازتان را به حداکثر برسانید و کمی سهام بخرید.

باید شانس داشته باشید

گاهی هیچ منطقی وجود ندارد. ساعتی را که دوست دارید بخرید، از آن استفاده کنید، ازآن مراقبت کنید و کسی چه می‌داند شاید ۵۰ سال دیگر روی گنج بشسته باشید.

قبل از همه این‌ها باید دو نکته را مدنظر داشته باشید. اولاً می خواهید برای خودتان یا برای دیگری ساعت مچی بخرید، برای اینکه آن را دوست دارید و سال‌ها از به دست کردن آن لذت می‌برید، بخرید. پولی را که به زحمت به دست آورده‌اید روی خرید ساعت مچی سرمایه‌گذاری نکنید بلکه سرمایه‌گذاری امن‌تری پیدا کنید.

ثانیاً، اگر واقعاً اصرار دارید که روی ساعت مچی سرمایه‌گذاری کنید، یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید. ساده‌ترین اما گران‌ترین گزینه خرید از یکی از پنج حراجی بزرگ (کریستی، ساتبی، فیلیپس، بونامز یا آنتیکروم) است. چیزی در ردیف پاتک ۲۵۲۶ بخرید و آن را به مدت ۱۰ سال در گاوصندوقتان نگه دارید.
البته این خرید بسیار گران‌قیمت خواهد بود اما به جای آن می توانید برخی مدل‌های جدید را بخرید که شاید روزی بتوانید خیلی بیشتر ازآنچه خریده‌اید بفروشید اما در این مورد هم باید ۱۰ یا ۲۰ سال صبر کنید.

در ادامه چهار مدل ساعت مچی را معرفی می کنم که «شاید» سرمایه شما را برگردان‌اند. همان‌طور که گفتم، «شاید». پس بعداً نگویید که من هشدار نداده بودم.

اویستر پرپچوال کازموگراف دیتونا برند رولکس

می‌دانیم که ساعت‌های مچی رولکس ارزش خود را حفظ می کنند. اما مدل‌های دیتونا قابل‌اطمینان‌تر هستند.
به همین دلیل مبارزه برای به دست آوردن مدل استیل امسال با بزل کاراکرومی سرامیکی مشکی خونین خواهد بود اما به احتمال بسیار زیاد ارزشش را دارد.

قیمت: ۸۲۵۰ پوند

 

فیلیپ نوتیلوس ۵۷۱۱ برند پاتک

گفته می شود لیست انتظار برای خرید ساعت مچی استیل و اسپرت معروف پاتک، ۱۲ سال است و هم‌اکنون برند ژنوا دیگر سفارشی برای خرید آن دریافت نمی‌کند.
امسال، چهلمین سالگرد تولید نوتیلوس است و باید منتظر مدل‌های ویژه پاتک باشیم. هرچه باشند، جذاب‌تر از راه رفتن در سطح خورشید خواهد بود.

قیمت: ۱۶۳۴۰ پوند

 

متی‌یرز آرت الگانس سارتوریال برند واشرون کنستانتین

باوجوداینکه برندهای رولکس و پاتک برندگان بلامنازع حراجی‌ها هستند اما علاقه به ساعت‌های مچی ساخت برند واشرون کنستانتین، یکی از قدیمی‌ترین و باوقارترین برندهای ساعت مچی سوییس، رو به افزایش است.
مجموعه‌های سالانه متی‌یر آرت این برند کمی دست‌نیافتنی هستند اما جدیدترین مدل «الگانس سارتوریال» آن با طرح هرینگبون، جذاب‌تر است. با اینکه این مدل، محدود نیست اما تاکنون تن‌ها ۱۴ عدد برای تولید آماده شده است. اگر توان مالی دارید، سرمایه‌گذاری مطمئنی برای یک مدل کلاسیک در آینده خواهد بود.

قیمت: ۴۱۶۰۰ پوند

بلک بل بلک برند تودور

سال گذشته، برند تودور مدل بلک بزل خود را که زیرمجموعه خط تولید موفق بلک بی است، عرضه کرد. این ساعت مچی جدید بر اساس مدل غواصی دهه ۵۰ ساخته شده و حرکت مکانیکی آن معمولی بود اما زیبایی آن بی‌نظیر بود تنها مدلی که در حراجی اونلی واچ به قیمت ۳۷۵۰۰۰ فرانک سوییس (۲۵۸۰۰۰ پوند) فروخته شد، یعنی ۱۲۰ برابر قیمتی که در لیست بود.

کمتر از یک سال بعد، مدل به‌روزتری با حرکت مکانیکی فوق‌العاده و تفاوت‌های اندکی در صفحه شمارنده جایگزین آن شد. احتمال دارد که مدل اصلی ارزش کلکسیونی پیدا کند و ارزشش بالا رود.

گفته می‌شود که فقط چندتایی از آن باقی مانده است پس تا وقت هست، یکی از آن‌ها را بخرید. من پارسال یکی از آن‌ها را خریدم و هنوز نمی‌دانستم که برند تودور قصد دارد جایگزینی برای آن طراحی کند. خوش‌شانس هستم؟ ۱۰ سال دیگر معلوم می‌شود.

قیمت: ۲۱۲۰ پوند

.

تبلیغات

مجله اینترنتی مد و پوشاک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .